Ubytovanie v apartmánoch na ostrove VIS v Chorvatsku
O Chorvátsku O ostrove VIS Apartmány Apartmán A1 Apartmán A2 Apartmán A3 Apartmán A4 Kontakt

Ostrov Vis

Vis stojí osamelý ďaleko v otvorenom mori, odkiaľ dozerá na ostrovy Brusnik, Jabuka, Svatac a Palagruza, aby sa nestratili v šírom mori. Môžete ho zbadať so starobylého Hvaru, jemnej Šolty , orlieho hniezda Vidovej hory; stojí na západnom horizonte, v strede cesty západu slnka ako mystická skala vyrastajúca z mora.
Vis sedí pyšne a suverénne, v srdci Jadranu a v sláve svojej krásy a polohy hostil po stáročia chcených aj nechcených hostí. Bohatá história tu zanechala svoje stopy v každom kúte ostrova, v jeho ľuďoch , jazyku a tradíciách.

Pri vzdialenej pevnine na horizonte ostrovania sa naučili žiť s otvoreným morom. Stavali unikátne lode , poznali najlepšie miesta na lov rýb a tajomstvá lovu, odvážili sa plaviť do najnebezpečnejších oblastí bičovaných vetrami a búrkami. Moreplavci a rybári z Visu patrili medzi najlepších na svete. Kdekoľvek sa objavili, vo vzdialených krajinách, dostávalo sa im rešpektu za ich vedomosti a zručnosť a dokonca niektoré jazyky prevzali istú terminológiu z ich rybárskeho dialektu.

Ostrov Vis je oázou unikátneho dialektu, vytvoreného časom a morom. Jeho krása a zvláštnosť z neho robí jeden z z najzaujímavejších dialektov spomedzi jadranských ostrovov. Nie je ľahké mu rozumieť, ani ho napodobniť, ale je príjemné ho počúvať.

Prvými obyvateľmi ostrova boli Ilirijci, z ktorých pochádzal jeho prvý vládce. Volal sa Ionius. V dobe zhruba štyri tisícročia pred Kristom, Dionýzos starší, vládca Syrakúz, založil na ostrove kolóniu čím rozšíril svoje impérium do Tyrénskeho mora. Táto kolónia sa volala Issa a Dionýzos z nej kontroloval Jadran .Po jeho smrti sa Issa na dlhú dobu stala nezávislým štátom a centrom obchodu medzi dvomi brehmi Jadranu. V snahe zachovať si nezávislosť od ilirijského a rímskeho štátu sa nakoniec priklonila k Rímu a stala sa súčasťou jeho impéria. Počas 7. storočia sa na ostrov prisťahovali Chorváti a ľahko asimilovali s miestnymi obyvateľmi. V nasledujúcom temnom období sa dominantnou silou stali Benátčania a ostrovania žili v horách v neustálom strachu pred votrelcami.

Keď v 18. storočí francúzska správa nahradila rakúsku, stal sa ostrov Vis oázou pirátov. Po krátkej britskej prítomnosti sa dostal späť pod rakúsku správu. Po prvej svetovej vojne sa stal ostrov na tri roky súčasťou Talianska. V období medzi dvomi vojnami v dôsledku choroby a úhynu viniča upadli ľudia do chudoby a museli opustiť ostrov. Počas druhej svetovej vojny sa stal pevnosťou, odkiaľ Josip Broz Tito tvoril stratégiu boja na celom území štátu. Vysoko na brale, skrytá pohľadom je Titova jaskyňa, jeho vojnová rezidencia, živá časť súčasnej histórie, ako dôkaz dlhého boja ostrova a krajiny za nezávislosť.
Na dlho, príliš dlho, bol ostrov kontrolovaný armádou, ale po chorvátskej nezávislosti sa stará Issa otvorila turistom, žiariac slobodou a bohatstvom svojich tradícií. Stará múdrosť hovorí, že len trpezlivosť a čas zrodí krásneho motýľa.
Vis a Komiža sú najdôležitejšími mestami a prístavmi, každý na svojej strane ostrova. Vedú medzi nimi dve cesty. Môžete použiť novú , modernú. alebo starodávnu cestu, ktorá vás povedie cez polia a dediny vnútrozemia. Na svojej ceste bude mať historické stretnutia s tradičnými kamennými stavbami, starými zvonicami a kostolmi, kozami, ťažko pracujúcimi roľníkmi, ktorých zvedavosť je jediným dôvodom prečo na vás pozrú.
Všetky chodníky vedú k moru, do niektorej z panenských zátok, ktoré ostrovania nazývajú svojimi dcérami. Každá z nich má svoju zvláštnu krásu a šarm. Najčarovnejšia je asi zátoka Stiniva, nazývaná Princezna juhu. Možno povedať, že Stiva je glorifikáciou nedotknutej a nedostižnej jadranskej krásy.

Pláže na ostrove VIS

STINIVA Cove, Cave Green Špilja

Hlavné mesto ostrova Vis

Rezervujte si ubytovanie

Vaše meno * Ulica Adresa Mesto
PSČ Štát Telefón E-mail
Príchod: .. Odchod: .. Osôb:
Apartmán A1: Apartmán A2: Apartmán A3: Apartmán A4:
Doplňujúce informácie
Kontrolný kód